1. července 2012

Letní péče o chodidla

Krásnou nedělní noc. Čas neúprosně letí a máme tu červenec. Uklidila jsem si ložnici, pověsila obraz... A teď na mě padá nedělní předpůlnoční světabol. Ale jelikož mám konečně čas si číst i něco jiného než učení a povinnou literaturu, vrhla jsem se na Pratchetta. Kdo znáte, rozumíte mi... Nic člověka tak nepostaví na nohy jako trocha cynismu velitele Elánia. :)
Dost ale řečí. Tématem dnešního článku je moje péče o chodidla během léta. Protože, jak známo, léto je doba, kdy nosíme sandálky, žabky, nazouváky a jinou obuv, která odhaluje větší část chodidla. Je tedy třeba mít nožky udržované, na rozpraskané, nedej bože špinavé nohy s plísní na nehtech skutečně není hezký pohled. A vy, kdo se více hýbete (zejména pak nějaké taneční/běhací... zkrátka "na nohou" druhy pohybu) mi jistě potvrdíte, že zatvrdlá kůže se objevuje rychlostí světla. Ukáži vám tedy, co a v jakém pořadí používám právě já.

1. Řádné vydrhnutí (nejlépe každý  druhý - třetí den, nejméně jednou za týden; záleží na činnostech a na potřebě)
Pořádné vydrhnutí nohou je velmi důležité, zejména aby se v jinak těžko dostupných oblastech (mezi prsty, v nehtovém lůžku atd.) nemnožily bakterie, houby a jiné potvorstvo, o které určitě nemáme zájem. Když nosíme otevřené boty, ani si kolikrát neuvědomuje, kolik nečistot potom nohy za celý den nachytají. Mohou se třeba zdát čisté... Ale pořádné vydrhnutí si zaslouží stoprocentně. Plusem je, že se pokožka prokrví, promasírujete si klenbu (kdo trpí na ploché nohy, chápe... Kdo ne, ale chodil někdy na podpatcích celý den, chápe též) a nohy budou mnohem hezčí na pohled už po tomto prostém kroku.
Používám na očistu dvě věci, ovšem buď jednu nebo druhou, moc je mezi sebou nekombinuji.
První je peeling, o kterém jsem nedávno psala zde.
Kartáček mám moc ráda. Má středně tvrdé štětiny a koupila jsem ho tuším ve Schlekeru za 59 Kč, ale už přesně nevím. Každopádně malý kartáček by měl patřit k výbavě jakékoliv koupelny na světě, takže se dá sehnat kdekoliv. Používám ho tak, že na něj dám trochu sprchového gelu, napěním a potom řádně drhnu nohy, dokud nemám pocit, že jsou čisté. Na první přejetí to trochu šimrá, ale při dalším a dalším už jste na to připravení. :)


2. Zbavení se zatvrdlé kůže (jednou za 14 dní - měsíc, pemzou klidně i co týden. Pokud na to nebudete zapomínat jako já:))
Škrabku používám hlavně na kůži na patách a na plosku pod palcem, bříško palce a plosku pod malíčkem. Všechno samozřejmě na noze.:) Tato konkrétně funguje lépe na namočenou a vodou změklou kůži, ale dělají se i takové, které se dají použít na suchou. Možná by se dala i tahle, ale s  mokrou kůží mi to jde snáze. Je jen třeba neseškrabávat příliš vehementně, protože by se mohlo stát, že škrábnete do krve. Tahle škrabka je od značky Scholl, stála něco kolem 150 Kč a jsem s ní moc spokojená. Předtím jsem měla jednu od essence a ta se bohužel rozpadla asi po třetím použití. Do té doby ale byla celkem dobrá, takže pro opatrnější a šetřivější lidi doporučuji i tu. O téhle své mohu jen klidně prohlásit, že je skvělá, mám ji už tuším dva měsíce a stále vypadá jako nová, "ostrá" je taky stále stejně.
Pemza je taková "udržovací" péče. Ačkoliv na ni opravdu často zapomínám. Zkrátka opět nechám kůži na nohou změknout ve vodě a potom lehce obrušuji ostré hrany. Myslím, že na pemze není moc co zkazit, takže dávám přednost té úplně nejlevnější (tahle byla asi za 30 Kč?), pokud ale někdo kupujete nějakou dražší a máte pocit, že je lepší, ráda se poučím.


3. Namazání (nejlépe každý den + ponožkový zábal jednou za týden)
K tomuto snad ani není co dodat - Nohy každý večer namažu krémem, zrovna teď jsem na stolku našla tyto dva - od Dermacolu (sweet feet cream), který je celkem k ničemu, protože nehydratuje, ale zato hezky voní levandulí. Druhý je E-Vital regenerační krém, který je celkem dobrý, ale nesnáším jeho vůni, takže si s ním mažu nohy. A docela dobře funguje. Někde tu ještě mám od Neutrogeny krém na suché paty, ten je také skvělý. A stálicí, kterou momentálně nemám, protože dopatlávám tyto, ale kterou zatím nic nepřekonalo, je Ozalin. Stojí do 40 Kč, ale je to ten nejúžasnější krém na nohy,  jaký znám.
Jednou za týden si dávám  na nohy "ponožkový zábal". Namažu chodidla řádnou vrstvou vazelíny a potom si obleču vlněné ponožky. Takto nechám přes noc a ráno se raduji z krásně hebké pokožky. Vazelína je obyčejná od Baley, stojí kolem 30 Kč a všichni ji moc dobře znáte.


4. Zchladíme a navoníme (dle potřeby a teplotních podmínek)
Chladím gelem na unavené nohy od Yves rocher, o kterém jsem taky psala zde. Většinou dle potřeby třeba po horkém dni nebo po náročném výkonu pro nohy.
V létě je pro mě důležitá i dvojice výrobků a to deodorant na nohy a sprej do bot. Deodorant na nohy je skvělá věc zejména pokud trávíte chozením větší část dne. Nohy se nepotí, jsou osvěžené a nevydávají žádný nepřístojný zápach. Konkrétně tento můj je od Scholl, ale Peo jej dělá taky, je podstatně (skoro o stovku) levnější a absolutně mezi nimi nevidím rozdíl v účinku, takže si určitě kupte spíše "peodorant".
Sprej do bot je bezvadný hlavně pokud podnikáte nějaké turistické výlety, protože vám potom nepáchnou boty, nemnoží se v nich bakterie, pomáhá sám i trochu bránit pocení nohy v botě a je s ním praktická manipulace. Nemám mu co vytknout a vřele vám jej doporučuji! :)

Z mé letní péče o nožky je toto vše. Jak se vy staráte o krásu svých nohou do otevřených bot? Vadí vám pohled na neupravené nohy ostatních? Za každý komentář budu ráda.
Mějte se krásně a dejte si nohy nahoru, ať vám v tom horku neotékají! :)
An.

10 komentářů:

 1. nie je nic horsie ako z krasnych letnych sandaliek vykukaju skarede paty :)


  Súťaž o lak na nechty od Catrice a holografické samolepky na nechty. Prosím pripojte sa. Ďakujem :)

  http://dorota-art.blogspot.sk/2012/07/giveaway-o-catrice-samolepky-na.html

  OdpovědětSmazat
 2. Zrovna včera jsem si říkala, že o co víc dbát na celé tělo, o to víc kašlu na nohy, že. Takže se k podobné péče o chodidla budu muset dříve či později taky dokopat:-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se k tomu taky vždycky musím dokopat, kolikrát to odkládám a odkládám... :) Ale je to třeba.

   Smazat
 3. Moc hezký článek, dělám to podobně ;-). A článek o věcech na nohy chystám rovněž. A Pratchetta miluju též, čtu si ho kdykoli, kdekoli.

  OdpovědětSmazat
 4. Krok č.2 pravidelně vynechávám díky své lenosti, ale někdy si vzpomenu...Možná tak jednou za dva tři měsíce. Ale samozřejmě kdybych měla nepěkně vypadající tvrdou kůži, tak se jí zbavím. Ze škrabek na nohy mám trochu strach, bojím se, že se škrábnu až do krve, ale naštěstí ji zatím nepotřebuji skoro vůbec. Pemzu také kupuji tu nejevnější, nevidím důvod, proč za ni utrácet. Nohy si mažu momentálně jen tělovým krémem, protože mi došel krém na nožky a ještě jsem si žádný nekoupila...Kde seženu ten Ozalin prosím? :) V létě chladím nohy studenou vodou v potoce, funguje to lépe než nějaké zázračné mastičky. Pracuji jako servírka a hned u restaurace máme potok, takže když není moc lidí, chvilku je tam očáchnu, je to kráásně osvěžující.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na druhý krok taky docela zapomínám, abych se přiznala. Ale aspoň v létě se snažím to dělat tak nějak pravidelněji.
   Ozalin je k sehnání snad v každé drogérii, u nás ho určitě mají jak v Rossmannu, tak v Dm a ve Schlekeru, tak předpokládám, že to bude všude podobné.
   Potom, to je jiná. Taky bych chodila chladit nohy do potoka, kdyby tu nějaký byl... Takhle mi musí stačit kyblík studené vody. Nebo právě chladivý gel.

   Smazat
  2. Děkuji, kouknu po něm. :) Kyblík studené vody by také mohl být prospěšný, ale potok je potok, tam je voda ledová.

   Smazat
 5. Článek o péči o chodidla je na světě, a jsi má oblíbená bloggerka, co se odkazů týče ;-). Opět se v něm odkazuji na Tebe.

  OdpovědětSmazat
 6. já docela podobně a ten deodorant na ty nohy ten používám celoročně hlavně teda v létě a pak do bot když máme ve škole tělák :))

  OdpovědětSmazat

Děkuji vám za všechny milé komentáře. :)