23. prosince 2012

Světlý bod v mém sushi životě

Krásný dosti pozdní večer, milí čtenáři.
Máte rádi sushi? Hádám, že valná část ano. A vám bych chtěla něco doporučit.
Minulý týden jsme totiž s přítelem navštívili kurz sushi v jazykové škole lightpoint. Není se ovšem třeba děsit, kurz je česky. :)
A jak to tedy vypadalo?
Přišli jsme o chvilku dřív, u dveří nás přivítala milá paní, představila se, nabídla nám přezůvky/návleky a na chvíli nás posadila jinam, protože se ještě dochystávaly ingredience.
Vzápětí už jsme se přesunuli do kuchyňky, kde byl i stůl s osmi místy, u kterého se odehrával celý kurz. Pokud jsme do té doby měli obavy, jak to bude vypadat a co se po nás vlastně bude chtít, v této malé a téměř až "rodinné" atmosféře nás opustily. (Zejména ve chvíli, kdy nás opustil pán, který se prvních deset minut tvářil kysele a posléze odešel s tím, že spěchá... a nám se atmosféra značně pročistila.)
Seznámili jsme se s Japonkou, která sushi připravovala i s paní, která nám k tomu dávala výklad, případně překládala (neboť slečna Japonka uměla spíše anglicky než česky) a mohlo se začít.
Nebudu vám asi tlumočit přesný obsah kurzu, byť jsem si pečlivě dělala poznámky. Ostatně zajděte si tam sami, stojí to za to. Ale dozvěděli jsme se spoustu věcí od toho jaké suroviny kupovat a kde, přes to, že když si v Japonsku budete chtít dát "sushi", přinesou vám jen čistou rýži, až po to, jak vlastně jednotlivé druhy připravovat a jak je jíst (například jak držet hůlky, kterou stranou je máčet do sójové omáčky, atd.)
Za celou dobu jsme se naučili dělat rolky maki, jak tenké rolky (hoso maki), "tlusté" rolky (futo maki), tak i "rainbow roll" (to je ta s řasou uvnitř a zpravidla i něčím na povrchu), kornoutky, battleship i nigiri (dobrá, na tom nic moc není).
Musím říci, že i přes to, že každý začátek je těžký, výroba sushi není až tak náročná. Je to docela piplačka, to se musí nechat, ale pokud si rádi hrajete, tak je to něco pro vás. (Případně pokud sushi rádi konzumujete.)

A jak tedy dopadla naše práce? (Okurkovou rolku omluvte, byla první... :) )


Mé nenakrájené rolky

Přítelovy nenakrájené rolky

Mé nakrájené rolky

Přítelovy nakrájené rolky (No není šikovný?:))

Ačkoliv jsem se celou dobu děsila zejména krájení, šlo to dobře. Sushi jsme si udělali velice jedlé a už brzy si to zopakujeme v domácích podmínkách. Kurz se odehrával příjemně, ani nám nepřišlo, že už uběhly ony tři hodiny a je čas sníst své sushi a jít domů.
Pro všechny ostatní, kteří by měli o něco takového také zájem, jděte do toho. Je to skvělá zkušenost.

A co vy, jste sushi žrouti? Chtěli byste sushi ochutnat? Nebo ho naopak nemůžete ani cítit? A byli jste někdy na nějakém kulinářském kurzu?

Krásnou dobrou noc.
An.

11 komentářů:

 1. Musim povedat, ze tvoje sushi vyzera velmi dobre.. ja som isla na jednu akciu a tam som prvy krat jedla sushi a ku podivu mi to chutilo.. divila som sa, pretoze ryzu ani ryby nemam velmi v oblube..ale tak ked je nieco dobre urobene, tak to proste chuti :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, já jsem se toho docela bála, když jsem ho chutnala poprvé, ale velmi jsem si ho oblíbila...:) A děkuji. :)

   Smazat
 2. Teda, vypadá to skvěle! :-) Jste šikovní. Sushi bych klidně někdy ochutnala, ale zatím k tomu ještě nebyla příležitost :-)

  OdpovědětSmazat
 3. Vypadá to dobře :) Já sushi nemám ráda, ale ráda na něj koukám, líbí se mi :D :D :D

  OdpovědětSmazat
 4. jé, to je náhoda já jsem taky koupila pro mě a pro přítele kurz sushi, jdeme 18.1., tak doufám, že nám to půjde tak jako vám :-). na sushi jsme se stali už téměř závislí :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ať se vám na kurzu daří... :)
   My jsme taky závislí... :D

   Smazat
 5. Sushi miluju a od jeho každodenního pojídání mě odrazuje pouze cena. Na oslavě Silvestra letos budeme dělat sushi pod vedením kamaráda, který to umí, tak už se těším! Máte to moc pěkné, jste šikovní!

  OdpovědětSmazat
 6. No vidíš, a já jsem sushi ještě nikdy neochutnala... Jinak moc pěkný článek plný lákavých dobrot :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji vám za všechny milé komentáře. :)