11. srpna 2013

Knižní detektiv (TAG)

Krásný den, milí čtenáři.
Díky S. a její nominaci v tomto článku to dnes nebude o kosmetice. Ne, bude to o knihách. Knihy mám v mnoha případech vlastně raději než lidi, nerada je lidem půjčuji, protože mi žmoulají rohy a krčí vazbu.
Bude to vlastně zábava i pro mě a jsem zvědavá, co vymyslím. Moje knihovna je vcelku obsáhlá, budu se ale snažit vybrat především své milé tituly.

Knihu, která má na svém obalu či v názvu "knihu": První kniha krve Cliva Bakera, jedná se o povídkové horory (no, spíš takové sranda-béčkové horůrky, žádné velké složitosti, ale pro lidi s lehce morbidním smyslem pro humor (jako já) je to vlastně legrační čtení.

Klasiku: Madame Bovary určitě všichni znáte, autora Gustava Flauberta jistě aspoň z doslechu. Kniha je pro mě klasikou, což je popravdě taky jediný důvod, proč ji uznávat. Nechápu, jak se lidé ztotožňují s Emou, pro mě osobně je nesympatická a s odpuštěním pitomoučká.

Obálku se zvířetem: Bílá velryba pana Mellevila, kniha, zatím jsem dvakrát začala a nedočetla. Snad třetí pokus bude šťastný.Knihu v cizím jazyce: Dom Juan věhlasného páně Moliéra na mě z knihovny vypadl vlastně sám. Ke hře nemám až tak teplý vztah, ale mám ji docela ráda.

Knihu se třpytivým obalem: Nevedu. Nejvíc se tomu podobají asi Nocturna Johna Connolly se zlatými nápisy a detaily. Opět hororové povídky, opět docela roztomilé, nic pro slabší povahy.

Obal, na kterém jsou pouze písmena: Dopisy Samovi, kniha Daniela Gottlieba, jsou to dopisy, které píše dědeček na vozíčku svému postiženému vnoučkovi, který si je nikdy nepřečte. Dopisy jsou o lásce, o životě i o smrti a kniha je svým způsobem ukrutně dojemná, ale přitom nejde o hloupé patetické bláboly. Spíš o jakési "pohlazení po duši".Knihu, jejíž hlavní hrdina je chlapec/muž: Saturnin Zdeňka Jirotky je i po všech letech a přečtených knihách stále neuvěřitelně vtipná záležitost. Vážně, pokud jste ho nečetli, tak do něj. Autorův styl humoru je okouzlující, je škoda, že jej touto knihou jaksi vyčerpal a jeho další díla už nejsou ani zdaleka tak vtipná.

Nejstarší knížku v knihovničce: To je těžká věc. Velká část mé knihovny je zděděná po babičce a prababičce, takže starých knih z první čtvrtiny století je dost, dokonce i pár ze samého začátku. Vážně ale nevím, která je první. Měla jsem tu někde i jakousi modlitební knížku z 18. století, ale nemůžu ji najít. Odpověď je tu tedy poměrně trapná - já to nevím.

Knihu, která není YA (= young adult = knihy pro dospívající): Smrt je mým řemeslem od Roberta Merleho. Já netvrdím, že si to mladiství nemůžou přečíst, ale rozhodně to není pro ně. Kniha je docela těžká, byť čtivá. Ukazuje určitou moc lživé interpretace knižního vypravěče, protože na první pohled všechny jeho vývody a jednání vypadají docela logicky. Jenže...Obal knihy, který je namalovaný (není na něm zkrátka fotka): Celá Úžasná Zeměplocha páně Pratchetta, které už mám docela slušnou sbírku. Ano, chci je chytit všechny.

Nejtlustší knihu: Dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského. Všechno pěkně pohromadě. Celých 1676 stránek ve formátu A4. To myslím mluví samo za sebe. Tahle kniha se v posteli číst nedá, protože by vás udusila. Ani na fotku se nechtěla vlézt. :)

Jakoukoli jinou věc kromě knihy: Glóbusek, aneb zarážka do zatím nekompletní řady Zeměploch.Knihu, která nepatří do žádné série, stojí samostatně: Lolita, Nabokov. Co říct víc. Kniha o lásce. Opět je tu manipulace knižního vypravěče - nakonec je to vlastně Humbert, koho čtenář lituje.

Obálku, na které je oko: Henrik Ibsen - Hry I. Jsou tam oči, a dvě. :) Nemám nic s "explicitnějším" okem, bohužel.

Obálku, která se nepovedla: Interview s upírem od Anne Rice. Obálka je vysloveně hnusná, ale nesuďte dle toho obsah, prosím. Stará dobrá upírovina, trochu lituju, že v upírské mánii  u nás nevyšly celé Vampires chronicles, protože jsem líná je číst anglicky.
Každopádně doporučuju i film.Fiktivní/skutečný deník: Nic takového asi úplně nemám... Napadá mě jen Goethovo Utrpení mladého Werthera a Klímovo Utrpení knížete Sternenhocha. První bohužel momentálně nemůžu najít, druhou jsem ani nikdy nevlastnila (ale zato s velkou chutí přečetla, je to půvabné a vlastně trochu jímavé dílko... (A popravdě mě Sternenhoch zaujal mnohem víc než věčně ukvílený Werther...)

Obálku na které je meč či jiná zbraň: Runový meč od Pavla Renčína. Ono se to i jmenuje meč. Knihy pana autora mám moc ráda. Ostatně celý pan autor je velmi vstřícný člověk, když jsem sháněla kamarádce podepsaný výtisk jeho knihy, ochotně mi ji poslal poštou a ještě před mojí platbou! :)

Nejpoškozenější knihu: Mistr a Markétka, Michail A. Bulgakov. No dobře, asi není nejpoškozenější, ale mrzí mě to nejvíc. Poškozená vazba či požmoulané rožky mrzí, ale vypadávající stránky jsou pro mě nejhorší.Knihu s ilustracemi: Králíček sebevrah se vrací, úžasná vtipná věc, byť opět ne pro každého.

Knihu, jejíž název začíná na písmeno "Z": Zmije od Andrzeje Sapkowského, známějšího spíš ságou o Zaklínači. Nutno říci, že tato kniha je dost ponurá, pojednávající převážně o válečných konfliktech v Afghanistánu. Ale pan autor a jeho styl se ani tak nezapře...


A když už jsme u těch knih, rozhodla jsem se vám ukázat svou milovanou knihovnu. Nejsou to všechny mé knihy. Ale miluji ji bezmezně. :)


To je ona. Police jsou poměrně hluboké, takže v nich knihy stojí ve dvou řadách (je totiž škoda to místo nevyužít!)


Ve spodní části mám - v dolní polici poezii a za ní část klasické literatury, nad ní jsou divadelní hry a teoretické knihy, za nimi stále klasika. Nad tím je ve dvou řadách taková "současnější" beletrie.


A můj víceméně Fantasy koutek - jak vidíte Zeměplocha, za ní jsou Potteři a pohády, nad tím tak nějak různé knihy tohoto žánru, za nimi v podstatě totéž, plus nějaké ty slovníky, atd. V nejvyšší polici jsou Encyklopedie a stojí tam velké dekorativní knížky. :)
Ještě bych dodala, že knihy stojící přední stranou k divákovi jsou ty, které teprve číst budu. Další hromadu mám potom na stolku, jinak to ani nejde. :)

Díky tomuto tagu jsem si udělala v knihovně hrozný binec, takže to budu muset napravit. Ne, dobře, já si to probírání knihami docela užívám.

A jak jste na tom s knihami vy? :)
Přemýšlím, koho nominovat, ale víte co? Pokud máte rádi knihy, prostě šup do toho, přece vás nebudu nutit. :))

Krásný den a hodně čtení. :)

31 komentářů:

 1. Wau tak toto je perfektný článok. Preberiem ho od teba. Knihy milujem, aj ked najradšej mám rozne motivačné :) No občas si rada prečítam nejakú beletriu. To čo nemusím, su historické romány a podobné knihy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a mimochodm knižnicu máš perfektnu...

   Smazat
  2. Děkuji. :) Jen ho přeber! :)
   No, každý máme něco, já zase moc nemusím takové ty "romány pro ženy". :)

   Smazat
 2. Knihy miluji, má knihovna je asi jen o chlup větší, ale do nového si s manželem pořídíme ( je to můj sen) knihovnu přes celou zeď.))Knížek není nikdy dost!!! Jelikož učím historii, tak třetina knížek je tematických. Pak si hodně potrpím na hororové čtení,metafyziku,detektivky...vlastně vše, našla bych tam i pár braků, ale když to člověku sedne:)

  Jinak Clive Barker - od něho je páradní čtení, ale některé knihy jsou dost děsivé i depresivní...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já plánuju do budoucna ještě větší... Nejvíc by se mi líbila jedna celá místnost s knihami a pohodlným křesílkem na čtení, jéje. :)
   Je fakt, že pan Baker má dost širokou paletu (což je na něm fajn, protože číst pořád totéž je celkem nuda...:) )

   Smazat
  2. Jj, taky mám takovou představu, tak uvidíme, jak se to podaří zrealizovat:)A navíc ještě taková poznámka, kterou říkám dětěm ve škole: Nečteš, nevíš! :)))

   Smazat
  3. To je velká pravda. :)

   Smazat
 3. Ta knihovna je naprosto dokonalá!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ó děkuji, ale k dokonalosti jí ještě pár chlupů chybí. :)

   Smazat
 4. Teda, klobouk dolů! :-) Tenhle článek ti musel dát hodně práce. Ráda jsem si o tvých knihách početla :-) Taky moc ráda čtu, ale spíš si půjčuji knížky z knihovny. Málokdy čtu nějakou knížku víckrát... Doma mám pár psychologických a motivačních knih a zbytek jsou víceméně dárky nebo bichle z období studií.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :)
   Já na to mám trochu sběratelskou úchylku a strašně ráda mám, když jsou knihy moje vlastní... :) Z knihovny jsem si taky napůjčovala hodně, poslední dobou měla ale dost odrazuje, jak kolikrát bývají špinavé a poničené... Zatímco o své si pečuju jak nejlépe to jde. :)

   Smazat
 5. Tvoju knižnicu by som si asi prečítala celú :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je i můj cíl (jen tu Vojnu a mír v zadní části si asi nechám až na důchod... :D)

   Smazat
 6. Knihy su spolu s kozmetikou moja vasen a uz som dlho premyslala, ako o nich napisat na blogu. Tento TAG je super "prilezitost" :) v najblizsej dobe sa urcite u mna objavi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen do toho, knihy jsou krásná věc... :)

   Smazat
  2. tak tu je moja verzia http://thebeautycouloir.blogspot.sk/2013/08/tag-knizny-detektiv.html :)

   Smazat
 7. Skvělý článek, odnáším si z něj hned několik inspirací na knihy, který bych si ráda přečetla :)
  Mým snem je mít vééélkou knihovnu, kteoru budu postupně doplňovat. Mám ráda kniky nové, ale i ty z antikvariátu. Hlavně, že to jsou knihy. Miluju knihy!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mám radost. :)
   Knihy mám taky moc ráda (ono je to asi poznat... :D), ať už staré či nové... :)

   Smazat
 8. Krásná knihovna :) Mým snem je ooobrovská knihovna plná mých oblíbenců a pokladů, snad se někdy dočkám :) Neštve tě ukládání knih do dvou řad? Vím, že je to praktické, ale já ráda na všechno vidím a mám přehled, takže to u mě nehrozí, jsem na tohle hrozná :)

  Tvůj výběr mě zaujal a vypisuju si hororové povídky do svého tip deníčku, taky Dopisy Samovi mě moc zaujaly a hned jsem běžela mrknout na databázi. Smrt je mým řemeslem jsem si chtěla přečíst asi dva roky zpátky, ale po nástupu na VŠ jsem tak zavalená českou literaturou, že jsem na ni naprosto zapomněla, takže děkuju za připomenutí a snad se k ní co nejdřív dostanu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. To je i můj sen... :)
   Upřímně není to úplně to pravé, ale já jsem na to zvyklá už od babičky, takže mi to vlastně ani nepřijde nijak divné... :) V druhých řadách jsou stejně ty, po kterých sahám řádově méně. :)

   Z toho si nic nedělej, taky jsem zavalená literaturou. :/ :)

   Smazat
  2. Jako divné to samozřejmě není, mně už se knihy zas začínají kupit do dvou řad, musím promyslet nové umístění :) Ale je to pro mě docela nepohodlné...

   Chápu :) Tenhle semestr budu mít jenom jednu literaturu (+ lit. pro děti), jupí! Tak budu mít čas i na něco mimo :))

   Smazat
 9. Tak to je TAG pro mě jako stvořený. Akorát jeho vytvoření mi zabere více času, protože mám knihy na dvou místech, doma a v Brně. Ale září/říjen to jistí. Jinak díky za spoustu knižní inspirace a nahlédnutí do Tvé knihovny. Pratchetta sbírám taky :-).

  bourjoisgirl.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nevadí, ráda si počkám a přečtu ho potom. :)
   Rádo se stalo. :) Ten se sbírá dobře, hlavně proto, že většina dílů je na většině míst stále k dostání... :)

   Smazat
 10. Skvělá sbírka! :)
  A k těm Vampires chronicles.. Když si Interview s upírem najdeš na stránkách levných knih, tak v diskuzi se mluví o tom, že by vydali i další díly. Slibovali květen, ale asi se to zase nějak posunulo. Těžko říct jestli to teda vůbec vyjde, když už to tolikrát odložili, ale bylo by to super :)
  http://www.levneknihy.cz/interview-s-upirem/d-122135/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jsem ani nepostřehla... :) No, bylo by fajn, kdyby je konečně vydali... Ale jsem k tomu trochu skeptická... :)

   Smazat
 11. Máš moc pěknou knihovnu An, já jsem na knihy harpagon a sysel a už je nemám pomalu kam dávat :-). Článek se mi moc líbí, Paní Bovaryovou jsem četla, ale upřímně nějak jsem ji taky nechápala, ale to bude tou dobou :-). Krásná Shakespearovská sbírka - Hilský je na něho expert a upřímně jeho překlady se mi líbí nejvíc, když narazím na jiný, tak mě to akorát štve, byť už moc často Wildu nečtu....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Já bych si nejraději nasyslila všechny, aneb knih není nikdy dost... :)
   S tou dobou, to bude asi pravda. Tenkrát se to bralo zřejmě jinak...
   Hilského překlady se mi též líbí... Umí to přeložit do relativně srozumitelné češtiny, není to potom jako nejstarší překlady, které se dneska už nedají vůbec číst. :)

   Smazat
 12. Výborný článek a super počtení. Miluji knihy a závidím ti tvou knihovnu! Já už preferuji knihy pouze v elektronické podobě, ale poje knihovna čítá kolem 50 až 100 kusů... už to nemám kam dávat, takže jedině elektronika :)

  SIMPLE LIFE

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nemám e-knihy ráda. Člověk s tím nemá tu tělesnou zkušenost, navíc si je nemůžu očuchat. Tedy, můžu, ale budu vypadat jako blázen... :D

   Smazat
 13. Teda, to je pořádná knihovnička :)) Takovou podobnou máme, ale rodinnou.
  Saturnin je skvělý - knížka, seriál a i jako divadelní představení :)
  Interview s upírem jsme viděla jen jako film, zajímalo by, jak moc se podobá knížce :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rodinnou máme větší. :D
   Knížce se podobá, ale ne úplně přesně... A hlavně závěr je trochu jiný. (Ale nebudu spoilerovat... :D)

   Smazat

Děkuji vám za všechny milé komentáře. :)