29. srpna 2014

Naše krásná dovolená

Už je to měsíc, co jsme se vrátili domů.
Tudíž se k článku logicky dostávám až dnes.
Ne tedy, že by to pro vás bylo nějak zásadní, ale musím (nebo spíš chci) se s vámi podělit o pár fotek a postřehů.
Naše dovolená byla skvělá, snad nejlepší ze všech. A byla na jednom z nejkrásnějších míst.
Pálava. Mikulov... Má země zaslíbená. (A obávám se, že brzy i zprofanovaná díky jakémusi seriálu.)

Musím říct, že moje láska k tomuto místu trvá už přibližně 15 let. A nakazila jsem jí i muže.
Letos jsem si tam velmi potřebovala odpočinout, což se podařilo skvěle. Byla to dovolená plná vjemů, zážitků, dobrého vína a hlavně naprosto žádného shonu, stresu a spěchu. Byl to spíš čas zpomalit, mluvit a dívat se.
Místo obvyklých 1500 fotek z dovolené jich mám jen něco kolem 200, protože se mi nechtělo strávit za fotoaparátem celý pobyt, raději jsem věci vnímala očima. Do široka otevřenýma, samozřejmě. Doporučuju, protože takhle jsem si to užila daleko víc.

Dnešní článek nebude o tom, co jsme dělali a kam přesně jsme šli. Spíš jen takové dojmy a povídání o tom, proč je tohle místo vážně skvělé. Pohodlně se usaďte, začínáme...


První pohled na zámek z chodníčku u našeho ubytování. Nemáte pochybnosti, kde jste, místní orientační body a pamětihodnosti v jednom na vás koukají odevšad.


Stačí udělat i pár kroků a Svatý kopeček s kapličkou a křížovou cestou na vás shlíží též. Je vidět prakticky odevšad a moc dobře se na něj kouká. (Většinou ještě můžete nahoře počítat miniaturní lidičky.) A pohled přes červené střechy má taky něco do sebe.


Zámek a městské centrum. Aneb městečko, které je malebné prakticky odkudkoliv, odkud se na něj díváte. Je maličké a důvěrně známé.


Pohled z druhé strany ze Svatého kopečku. (Pokud se na něj vyšplháte normálně po cestě a ne z druhé strany skrz džungli, je výstup nahoru hračka. :))


Umělecké foto zlomu v počasí nad zámkem. (Včetně kontejnerů, samozřejmě...)


Místní náměstíčko je krásné a je tu všechno. Vstup do zámku (ten nevidíte), výhled na Svatý kopeček, hrobka Dietrichšteinů (hranatá skorověž s křížkem) a Mariánský sloup. 
Všechna místa jsou skvělá i na prohlídku, obzvlášť v létě, kdy místní divadelní spolky pořádají večerní kostýmované prohlídky zámku i hrobky. 


Zábavná věc na Mikulově je i ta, že na vás z čistajasna z obyčejné uličky koukají vápencové skály.


Jak já miluju tyhle bílé skály, jsou krásné, oblé a díky bílé barvě vypadají tak nějak optimističtěji než třeba černý čedič... Navíc často bývají porostlé roztodivnými druhy rostlinek.


Občas z nich trčí nějaká ta zřícenina...


Občas jen geologické zlomy. Stále jsou pro mě ale úžasným a zcela typickým kusem pálavské přírody.


Z Mikulova je to kousek na všemožné výlety. Ať už se rozhodnete pro známou Lednici a Lednicko-valtický areál... (kde je mimochodem snad vždycky přes 35°C, kdepak lednice...)


... i s místní přírodou a památkami (znáte to, Minaret, Janohrad, park,...)...


... nebo na túru po pálavských kopcích. Pěší turistiku tu mám moc ráda, ale připravte se na to, že cesta cca 15 km díky terénu odpovídá klidně i mnohem delším trasám po rovince. (Zde přes všudypřítomné vinice míříme až támhle k tomu malému kopečku se zříceninou Dívčího hradu. Ano, ten docela vzadu docela vpravo.)


Vinice. Co by byla Pálava bez vinic. Naštěstí už jsou pryč doby, kdy nás z vinice vyháněla babka se vzduchovkou...


Počítejte s tím, že velká část místních cest do kopce vede po schodech. Nejsem si jistá, zda je to kvůli erozi terénu či kvůli všudypřítomným cyklistům.


Zřícenina č. 1 - Sirotčí hrádek, a zřícenina č. 2 - Dívčí hrad.


Vlnitá krajina místních kopců. Připravit na výšlap a jde se na to...


Protože pohledy z kopců na pálavskou krajinu jsou zkrátka překrásné!


Oblé bílé skály, v pozadí Nové mlýny. Vodní plocha, která mi připadá především černá a mrtvá. Asi je to tím, že je to nádrž obrovská a přitom nepřirozená.


Nové mlýny z Dívčího hradu.


Pohled okénkem do krajiny. (To není země, to je zahrádka...)


Strom uprostřed Dívčího hradu. I s batohem.


A trochu děsivý bouřkový mrak, který nás čekal na konci cesty...


A aspoň jeden zástupce z místní fauny. Protože na kudlanky a pavouky stepníky s červenými zády jsme letos neměli štěstí...


A co bylo na našem pobytu ještě tak skvělé?
Inu, naše ubytování. V malém penzionu Bonsai, kde bylo prostředí příjemné, bylinková zahrádka (a vzadu, kde vidíte stůl a lidi, tak tam byla vinotéka se skvělými místními víny. Kam jsme to měli slovy tři schody daleko... Takže moravská vína, výborné sýry... Zkrátka pohodička a klídeček...)


Aby dostáli svému jménu, dvoreček mají plný bonsají v květináčích...


A výhledem z našeho okna (na zámek v pozadí) se tedy rozloučíme s fotkami z dovolené.

Můj letošní zážitek v mnohém předčil jakékoliv zážitky předchozí.
Recept byl nestresovat se, nesnažit se naplnit na dovolené časový rozvrh a místo toho vnímat vše, co se vám naskýtá.

A jak jste si užili dovolenou vy? A jak se srovnáváte s koncem prázdnin?
Mějte se krásně!
An.

28 komentářů:

 1. vyzera to tam fakt krasne!

  Pozyvam na koncoletnu prirodnu Skin in Blossom giveaway, tu: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/08/koncoletna-skin-in-blossom-giveaway.html

  OdpovědětSmazat
 2. babka se vzduchovkou :D:D. Hezké, hned bych jela taky!

  OdpovědětSmazat
 3. Ráda bych se do těchto končin vydala někdy na kole, abych stihla poznat celou tu krásu :-) Je ty schůdky jsou super, ale při troše šikovnosti a s MTB kolem jdou hravě překonat ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klidně do toho, cyklostezek je tam dost.
   Hm, a přesně takhle se ničí přírodní rezervace... ;)

   Smazat
  2. No to je pravda, cyklostezky postačí ;-)

   Smazat
  3. Je jich fakt hodně, taky jsme se byli projet na kolech a krásný výlet to byl. :) Takže můžu vřele doporučit. ;)

   Smazat
 4. Pálava a Mikulov, krásné vzpomínky, určitě super destinace na dovolenou....

  OdpovědětSmazat
 5. Mikulov a Pálava je také má láska. Strávila jsem tam jako studentka Aplikované ekologie úžasnou 10 denní praxi, bydlení přímo na náměstí v budově CHKO. Na film Bobule se dívám jen kvůli místu natáčení. Do teď vzpomínám na to, jak jsme prolezli širé okolí, na Svatém kopečku sbírali odpadky, jak jsme hrabali trávu v neuvěřitelně prudkým kopci přímo u té nádherné vápencové skály s výhledem na Nové mlýny a ač to byla dřina, tak člověk si připadal naprosto úžasně, jak jsme pročišťovali rákosí u jednoho rybníka a tolik žas jsem snad nikdy neviděla a taky na to, jak jsme opět hrabali suchou trávu nedaleko Věstonic a kam se člověk podíval, tak viděl samé kudlanky. Jen mě mrzí, že jsem neviděla stepníka (to je opravdová vzácnost) a kobylku Sága. Všichni byli úžasně milí a okolní krajina je prostě nádherná. Příští rok se tam chci vydat po delší době znovu. :)

  Mickee

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, to muselo být skvělé... :) My tam tedy jen kdysi chodili jako mladí ochránci přírody s nějakými místními lidmi z CHKO, ale viděli jsme kamzíky, kudlanky a dokonce i stepníka, to byl opravdu zážitek. Místní příroda je úžasná a krajina jakbysmet! :)

   Smazat
 6. My jsme na Pálavu vždycky s holkama utíkaly před zloduchy na velikonoční pondělí :) A přesně jak píšeš, túry na Pálavě jsou fakt náročné díky terénu, chvílemi se zdá výlet až nekonečný. Ale stojí zato :) Na kudlanky jsem tam nikdy neměla štěstí. A ubytování jste museli mít pohodové, jde to vidět i z fotek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, túry jsou někdy trochu děsivé, ale většinou za to stojí... :) Pohoda, takové to bylo.

   Smazat
 7. Mám babičku ve Valticích a ten kraj prostě miluju. Je tam teplo, víno (pivo nepiju), milí lidé. Jen tam chybí moře. Na Pálavě jsme se školou ulovili pár kudlanek, ještěrku zelenou a dlouhatánskou užovku hladkou.
  Markéta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky bych tam brala nějakou babičku... :D Moře ke štěstí opravdu nepotřebuju... Stačí mi vápenec... :))

   Smazat
 8. Jéééé, na to se krásně kouká, An. :) Ta příroda a vlastně úplně všechno kolem vypadá naprosto úžasně a doufám, že se tam někdy taky podívám. :)
  Jsem moc ráda, že jste si s mužem dovolenou užili. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Krásné to tam je, určitě si někdy na výlet zajeď. (A stav se na kafe taky u nás. ;) )
   I já jsem ráda. :)

   Smazat
 9. My jsme byli na Pálavě se školou na turisťáku a vždycky jsem nadávala :D :D Já jsem ze Šumavy a musím říct, že na té Moravě mi přijde divné, jak z jednoho místa vidíš třeba 6 vesnic v okolí :D :D Ale krásné to tam je a ráda bych se tam někdy taky takhle podívala na dovolenou :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, já jsem přímo z placaté Hané, tam člověk vyleze na kopeček v okolí a vidí na každou stranu až k horám... :D Na Šumavě jsem taky byla, je to tam krásné a zase úplně jiné než u nás. :)

   Smazat
 10. Moc hezké poetické vyprávění a fotky. :-) Tohle je kraj, ve kterém žiji, vzácný mi není a vinohrady už vůbec, ale vždycky se mi líbí, jak o něm ostatní hezky mluví. Ty jsi (teda podle mě) o hodně mladší ročník, tak asi neznáš seriál My holky z městečka, který se natáčel právě v Mikulově a okolí. Nebo jo? :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není ani tak o vzácnosti, spíš to tam mám ráda a to se pak snáz hezky mluví... :)
   Jo, patrně jsem, seriál neznám a dneska už jsem asi moc velká na to, abych ho ocenila... :)

   Smazat
 11. Já jsem strašná ostuda, ale na Pálavě jsem ještě nebyla! :( Příští rok to snad napravím...

  OdpovědětSmazat
 12. Miluju Pálavu, i když nepiju víno, je tam krásně a mám odtud spustu zážitků ;) jsem ráda, že jste si dovču užili, ono je úplně fuk, jestli jedeš k moři, i naše končiny nejsou k zahození! A příště doporučím navštívit Kafe Fara, pokud jste nebyli, je to zážitek nejen pro chuťové buňky ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak já před těmi 10-15 lety taky žádné víno nepila, ale zážitků mám odtud hromadu... :)
   Já moře moc nevyžaduju, nemám ráda horko... :))
   Chtěli jsme, ale nakonec na to zase nějak nedošlo, no, aspoň u Tlustých jsme byli... :)

   Smazat
 13. Krásné fotky! Do stejných končin se chystáme příští rok, tak snad budeme také tak nadšení :-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že ano. Je to tam fakt krásné. :)

   Smazat

Děkuji vám za všechny milé komentáře. :)