26. října 2015

Podzim mýma očima

Krásné pondělí, milí čtenáři.
Původně jsem měla na dnešní den připravenou recenzi na šampon, ale dnešní slunné počasí a krásný podzim za okny mě inspiroval k něčemu jinému. K něčemu, co bych ráda čas od času dělala. Ony pak shrnující články aspoň nebudou tak dlouhé. ;)
Dnes hlavně o kouzlu okamžiku, o fotkách a kráse podzimu, jak ji vnímám. Protože já miluji podzim. Ale nejdřív mi dovolte malý úvod. ;)

Když jsem byla ještě dítě, toužila jsem po něčem, co by dokázalo zachytit krásu okamžiku, zobrazit to, co právě vidím a uchovat to navždy. Přesně tak, jak to vidím já, i s těmi drobnými detaily a nuancemi.
Tento sen se mi splnil nejprve s klasickým fotoaparátem na film. Nebylo to sice úplně ono, vyvolávání fotek bylo drahé a nedokázala jsem přiblížit právě ty drobnosti, které se mi líbily nejvíc (má fotka dvoumilimetrové vážky nad jezírkem nás doma baví dodnes).
Proto hned z první brigády jsem si běžela koupit digitální foťák.
Tady to bylo už mnohem lepší. Dokázala jsem fotit vše, kdykoliv, s nadšením sobě vlastním. Na první dovolené s ním jsem dokázala za týden nafotit cca 8000 fotek.
Potom následoval druhý foťák, který nebyl asi ani o moc lepší ani horší...
A tím se volným krokem dostáváme ke stávajícímu "dělu" (a.k.a. Olympus Pen E-PL5). S tím se mi pracuje ze všech aparátů zatím nejlépe (ještě aby ne), navíc se konečně učím fotky i upravovat.

Celou tu dlouhou cestu jsem podnikla právě ve víře, že jednou se mi podaří skutečně zachytit to, co vidím pouhým okem.

A o tom bude i dnešní článek.

Co miluji na podzimu a čím se ráda kochám v tak nádherný den...
Jen pohled na podzimní přírodu mi na tváři kouzlí úsměv. Navíc poslední sluneční paprsky na dlouhou dobu je potřeba využít, ještě se jimi takříkajíc nabít.


Koberec z listí, listí šustí pod nohama. Miluji zvukomalebnost češtiny, jako bych skutečně slyšela ten zvuk listů.
 

Měkké a nažloutlé slunce se opírá do barevného listí. Svět se zdá díky žlutému spektru barevnější. Poslední hřející paprsky slunce, brzy nás čeká spíš nevlídno a podzimní plískanice.


Jen zaklonit hlavu, zahledět se do listí a nechat věci plynout. Listí je zelené, žluté a zlaté. Kdoví, možná budu mít štěstí a nějaký list mi skončí mezi očima. Prý to nosí štěstí, když ho chytíte v letu.


Tiše vkročit do podzimního lesa. Kolem šustí padající listy jako by někdo měkce našlapoval, ptáci zpívají a slunce svítí. Starosti jsou v tu chvíli daleko, pryč... Je jen teď, klid.


Nemuset na nic myslet, sklopit oči a pozorovat veverky dovádějící na kmenech stromů. Když budete stát tiše dost dlouho, přijdou blíž, jsou strašně zvědavé. 


Pomíjivost okamžiku, list padá z výšky. Snáší se a klesá...
Zachytit ho fotkou v letu chce chvíli soustředění a čekání na příznivý vítr.
Třeba i zachycený na fotce to štěstí přinese...


Cesta z lesa vede barevným listím a žlutou záplavou. Všechny ty barvy jsou žlutá. :) A mě se nechce odcházet.


V posledním slunci se vyhřívají ještě i barevné květy. Je až k nevíře, že brzy bude po barvách veta a bude šedo a zima. S trochou štěstí i bílo, snad...

Doufám, že se vám pár střípků ze slunečného podzimu líbilo. Máte ho také rádi, nebo už sedíte skleslí nad přicházejícím zmarem a koncem (tedy zimou)?

Mějte se krásně a užívejte ještě posledních hezkých dnů. ;)

An

14 komentářů:

 1. to jsem opravdu jediná, kdo nesnáší podzim? =D fotky krásné, ale mám jen jednu tendenci při pohledu na ně - zalézt do peřin, přečíst celou knihovnu a přetrpět tohle období než konečně bude dobře =D suprácky fotíš An!

  Loveliness By Tess

  OdpovědětSmazat
 2. Ach, mé srdce normálně zaplesalo..toto jsou články, které můžu..díky za něj!!!
  Ta barevnost podzimu je fakt nádherná a je to vidět i z tvých fotek =).
  Já se zatím ještě nabíjím..ta pochmurná nálada přijde, až to listí opadne, zmizí tak barvy a ulice zalije šeď..naštěstí ale člověk ví, že je to jen na čas a pak na jaře to zase všechno propukne =)

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětSmazat
 3. Taky mám ráda podzim a listí, letos je navíc pořád tak pěkně! A ani šeď mi nevadí, jen ten leden moc nemusím...

  OdpovědětSmazat
 4. PEN je radost, to věřim. (Mám taky MFT, jen od Panasonicu.)

  OdpovědětSmazat
 5. Nádherné fotky i slova, úplně mě pohladily na duši, díky za ně! Podzim umí vykouzlit krásné barvy i chvilky, škoda, že v dnešní době má málokdo čas se zastasvit a počkat si třeba právě na ten padající list nebo veverku ;)

  OdpovědětSmazat
 6. Taky mám ráda podzim, dokáže být kouzelný :)
  my-mission-for.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 7. Bohužel během týdne nemám moc příležitost dostat se do přírody, takže ten krásný podzim si nestihnu vychutnat a než se naděju, jsou tu ošlivé plískanice (tzn. podzimu moc nefandím). Takhle se aspoň můžu pokochat přes monitor. :) Díky za krásné fotky. :)

  OdpovědětSmazat
 8. Miluju tenhle barevný podzim ♥ jen škoda, že u nás bylo sluníčko zatím jen 2x :/ Jinak moc pěkné fotky.

  OdpovědětSmazat
 9. Okouzlujici clanek a fotografie jsou primo kouzelne!

  OdpovědětSmazat
 10. Já sedím skleslá... v zimě je furt kosa a tma.. kdo by to byl řek? :))

  OdpovědětSmazat
 11. Fotky jsou moc povedené. Nejvíce se mi líbí s růžovými kytkami :) Já podzim špatně snáším, ale když svití sluníčko hned je to o 1000%lepší !
  Nicole
  Soulmates.cz

  OdpovědětSmazat
 12. Podzim miluju stejně jako ty :)

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 13. Krásné fotky! Miluju tohle období!! :)))

  FitBlanka.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat

Děkuji vám za všechny milé komentáře. :)